S&P bir kez daha kredi notunu düşürdü

S&P, Türkiye’nin kredi notunu “B+”dan “B”ye indirdi. Notu indirme sebebi; gevşek para ve maliye politikası, düşük döviz rezervi ve TL’nin kırılganlığı olarak belirtildi.

S&P ‘nin not skalasına bakıldığında Türkiye kredi notu konusunda Kenya, Togo, Uganda gibi bir çok Afrika ülkesiyle aynı sınıfta yer alıyor

kredi notuPin
Türkiye’nin S&P kredi notu açıklandı

Türkiye’nin kredi notu ve genel durum hakkında bilgi verildi

Kısa vadeli yerel ve yabancı para cinsinden notlar “B” olarak teyit edildi. Açıklamada, gevşek para ve maliye politikası düzenlemeleri, düşük net döviz rezerv seviyelerinin, finansal istikrar ve kamu maliyesi üzerindeki etkileriyle birlikte, Türk lirasının yenilenen oynaklığına ilişkin kırılganlığı beraberinde getirdiği belirtildi.

S&P, Türkiye’nin dış pozisyonunun önemli bir kredi zayıflığı olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

S&P, enflasyonun bu yıl yüzde 74 olacağını, daha yüksek enerji fiyatlarının cari açığını 40 milyar dolara, yani GSYH’nın yaklaşık yüzde 5.5’ine taşıyacağını tahmin etti. Gelecek yıl enflasonun yüzde 40,1’e, bir sonraki yıl ise yüzde 18,0’e ineceği tahmin edildi.

Büyüme tahminleri bu yıl için yüzde 5,2, gelecek yıl için yüzde 2,8, sonraki iki yıl için ise yüzde 3,4 olarak açıklandı.

Notun görünümü “negatif”ten “durağan”a revize edildi. Durağan görünümün, Türkiye’nin kredibilitesine yönelik dengeli riskleri yansıttığı ifade edildi.

ALES başvuruları başladı. ALES ‘e nasıl başvuru yapılır?

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın