SpaceX roket testinde büyük yangın – VİDEO

Amerikan uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX şirketinin, yeni roketi Starship motorlarının testinde yangın çıktı. Test alanına itfaiye ekipleri çağrıldı.

TRT’nin haberine göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli SpaceX şirketi, Starship roketi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. ABD merkezli uzay şirketi SpaceX, Ay ve Mars görevlerinde kullanmayı planladığı Starship roketi üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Starship motorlarının testinde yangın çıktı ve mühendisler, test alanına bölgedeki itfaiye ekiplerini çağırmak zorunda kaldı.

spacexPin
Olay yerinden görüntüler

Texas yakınlarındaki test merkezinde uzay aracının testleri başarıyla gerçekleştirildi. Ancak test sırasında yangın çıktı. Roket prototipinin altından çıkan alevler çevredeki bitki örtüsünün yanmasına neden oldu. İtfaiye ekibi çağrıldı. 

İşte o büyük kaza

Yangın bir çöp konteynerine de sıçradı. Görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Olayın testler sırasında meydana gelen en büyük yangın olduğu belirtildi.

Spacex kazası esnasında NASA Youtube’de canlı yayındaydı

YouTube üzerinden testi canlı yayınla aktaran NASA SpaceFlight‘ın izleyicileri korku dolu anlara şahit oldu. Roket motorlarının ateşlemesi sırasında gerçekleşen devasa büyüklükteki yangın çevredeki çimleri ve çalılıkları bir anda tutuşturdu. Yangın ayrıca çöp konteynerine de sıçrayarak yakmaya başladı.

Twitter ve YouTube üzerinden paylaşılan görüntüler dikkat çekti. Ekip, yangın çıkmasıyla bölgedeki itfaiye biriminden yardım istedi. Kısa süre içinde itfaiye ekibi test alanına gelerek yangını söndürdü.

SpaceX daha önce de benzer test yangınlarına karışsa da bu olayın testler sırasında meydana gelen en büyük yangın olduğu aktarıldı. 

Patlama anını ve yangını gösteren bir video;

YouTube video

Darüşşafaka Yükseköğrenim Bursları için Son Gün 19 Eylül

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın