Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için resmi iade talebi

2021 nisan ayında kripto para sistemini kapatarak yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer için resmi iade talebinde bulunuldu. Özer kısa süre önce Arnavutluk’ta yakalanmıştı.

Kripto para uygulaması Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in iadesi için Arnavutluk’a resmi iade talebinde bulunuldu.

Faruk Fatih ÖzerPin

Faruk Fatih Özer Nisan 2021’de yurt dışına çıkmıştı

Binlerce kişiyi mağdur ederek geçen yıl Nisan ayında Arnavutluk’a kaçan Özer daha sonra yaptığı açıklamada, kaçmadığını ortaklık işlemleri için gittiğini açıklamıştı. Bu açıklamadan bir kaç gün sonra ise sistemin hacklendiğini ve kendilerinin de mağdur olduğunu belirten başka bir açıklama yayınlamıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan davanın iddianamesinde, Faruk Fatih Özer’in Thodex kripto para uygulaması üzerinden müşterilerini dolandırıp, Arnavutluk’a kaçması üzerine soruşturma başlatıldığı belirtiliyor. 268 sayfalık iddianamede Faruk Fatih Özer ile ağabeyi Güven Özer ve ablası Serap Özer’in de aralarında bulunduğu 21 sanık, 2 bin 27 kişi ise müşteki sıfatıyla yer alıyor.

Sanığın avukatları bir süredir mağdurlara ulaşıp kayıplarından çok daha azını teklif edip şikayetlerinden vazgeçmelerini istediği de iddia ediliyor. İddianamede, Koineks Teknoloji A.Ş. (Thodex) bünyesinde işlenen suçlardan toplam 356 milyon TL değerinde zarar oluştuğu kaydediliyor. İddianamede 21 sanığın ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme’, ‘Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık’ ve ‘Tacir veya şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı ve suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama’ suçlarından toplamda 12 bin 164 yıldan 40 bin 564’er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Gri pasaport davasında tutuklama

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın