Trafikte Alkol Sınırı ve Cezaları 2022

Dünyada yaşanan trafik kazalarında en önemli unsurlardan birisi de alkollü araç kullanımı. Trafikte alkol sınırı ve cezalarının 2022 ‘deki durumunu değerlendirdik.

Alkol alan bir kişinin araç kullanması ise kaza riskini ciddi anlamda arttırır. Bu yüzden dünyanın her yerinde alkollü araç kullanan kişilere devlet tarafından çeşitli cezalar uygulanır.

Trafikte Alkol Sınırı ve Cezaları 2022Pin
Trafikte Alkol Sınırı ve Cezaları 2022

EGM Trafik Başkanlığı Trafikte Alkol Sınırı ve Cezaları Hakkında Bilgilendirme Yayınladı

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kaza riskleri nedeniyle trafik polisleri yaptıkları denetimde, sürücülerin alkol kontrolünün özel bir önem gösterir. Sürücü, alkolmetre ile yapılan test sonucunda alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/5 maddesi gereğince para cezası ile cezalandırılır, aracı trafikten men edilir ve sürücü belgesi (6) ay süreyle Trafik Polisince geri alınır.

Elbette bu konuda da bazı sınırlar mevcuttur. Sürücü aday sürücü ise alkol promil sınırı araç cinsine bakılmaksızın 0,20 promildir. Normal otomobil sürücülerinde ise bu sınır 0,50 promildir.

Karayolları Trafik Kanunu’na göre yapılan test sonucu alkollü çıkan sürücüye 1.823 TL para cezası verilir ve aracı trafikten men edilir. Sürücü belgesine ise 6 aylığına el konulur. Aynı sürücü 2. kez alkol sınırını aşarak trafiğe çıkarsa kanunlara göre 2.287 TL para cezasını ödemek zorunda kalır. Aynı şekilde aracı trafikten men edilir ve ehliyetine 6 ay değil, 2 yıl boyunca el konulur.

Alkollü araç kullanma suçu eğer 3. kere aynı kişi tarafından işleniyorsa bu kişiye 3.675 TL para cezası uygulanır. Kişinin ehliyetine 5 yıl süresince el konulur, aracı trafikten men edilir ve kişiye 6 aydan fazla olacak şekilde hafif hapis cezası uygulanır.

Üçüncü kez aynı suçu işleyen ve ehliyetine 5 yıl süreyle el konulan kişi, 5. yılın sonunda ehliyetini geri alabilmek için psiko-teknik değerlendirmeden geçer. Psikiyatri muayenesi sonrasında araç kullanmak için durumu uygun görülürse kişi, sürücü belgesini geri alabilir. 

Ancak sürücü “aday sürücü” niteliği taşıyorsa Stajyer ehliyeti olan sürücü içkili bir şekilde yakalanırsa para cezasına ve 20 ceza puanına çarptırılır. Eğer daha öncede trafik kurallarını ihlal ederek ceza puanını 75 üzerine çıkarmışsa ehliyetine el konulur. Eğer aldığınız alkol oranı 0.20 promilin üzerinde ise ehliyet doğrudan iptal edilir.

Çiftçilere müjde. O paralar bugün hesaplara geçecek

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın