Tüketici Hakem Heyeti başvurularında yeni üst limit 30 bin TL

Tüketici Hakem Heyeti başvurularında var olan üst limit 30 bin Türk Lirasına çıkarıldı. Daha önceki limit 15 bin 430 TL idi.

Tüketici ile satıcı arasındaki itilafların çözümü için başvurulan Tüketici Hakem Heyetine başvuru için zararın üst limiti 30 bin TL oldu. Böylece %100 e yakın bir artışla bu tutar güncellenmiş oldu.

Tüketici Hakem HeyetiPin
Resmi Gazete

Resmi Gazete’de 27 Kasım 2014 tarihinde yayınlanan Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği yürürlükten kaldırıldı. Ticaret Bakanlığı, bugün yeni bir Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği yayınladı. Buna göre; tüketici hakem heyetleri, daha önceden olduğu gibi bir üyesi tüketici örgütlerinden olmak üzere 5 kişiden oluşacak.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuruları e-Devlet üzerinden

Tüketici Hakem Heyetlerine başvuru yapmak isteyenler e-devlet üzerinden başvuru yapabilir. Linke tıklayarak daha önce bu konuda anlattığımız resimli açıklayıcı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yönetmelikle birlikte, Ticaret Bakanlığı’nın 2022 yılı için 15 bin 430 lira olarak belirlediği başvuru sınırı, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren 30 bin lira olarak uygulanacak.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın