Türk-İş: Taşeron sözünü kaldırmak lazım…

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamalarda nerede çalışırsa çalışsın taşeron ve geçici sözlerinin kaldırılması ve bu kişilere kadro verilmesi gerekli dedi.

“Taşeron işçiler kadroya geçirilmeli”

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklama; 120 bin çalışanın kadroya geçirilmesi lazım. Hatta 2018 ve sonrasında giren sözleşmeli, taşeron işçilerin de kadroya geçirilmesi lazım. Taşeron sözünün kaldırılması gerekir dedi. Geçici işçilerin 9 ay çalışanı da var 1 ay çalışanı da var. Bu insanların ve taşeronların kadroya alınması bütçeye yük getirmiyor dedi. 50 bin civarında geçici işçiden söz ediliyor

Türk-İşPin
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay

Türk-İş Başkanı EYT ve yemek parası hakkında da konuştu

Atalay, EYT ve yemek parası hakkında da konuştu. EYT lilerin bir daha gündeme getirilmeden sorunlarının ortadan kaldırılması ve haklarının verilmesi gerektiğini söyledi. Hem iktidarın hem de muhalefetin bu noktada beraber hareket etmesi gerekli dedi.

Toplu iş sözleşmelerinde anlaşma sağlanan 16 TL ‘lik yemek ücretinin de yetersiz olduğunu aktaran Atalay bu konuda da günün koşullarına göre düzenleme yapılması gerekir dedi. Tüm çalışmaların hükümet ve diğer ilgililerle görüşüldüğü de aktarıldı.

SpaceX roket testinde büyük yangın – VİDEO

Ergün Atalay kimdir?

Sendikacı, STK Yöneticisi, Türk-İş Başkanı Genel Başkanı, Demiryol-İş Genel Başkanı.1954 yılında Adapazarı’nda doğdu. 1967 yılında Donatım İlkokulundan mezun oldu. 1968 yılında TCDD Çıraklık Okuluna girdi ve buradan 1972 yılında mezun oldu. Aynı yıl Adapazarı Vagon Fabrikasında işbaşı yaptı. 1978 yılında TÜVASAŞ işyeri sendika temsilciliğine getirildi. 1982 yılında yapılan seçimlerde Demiryol-İş Sendikası Adapazarı Şube Mali Sekreterliğine ve 1992 yılında Şube Başkanlığına seçildi.

Demiryol-İş Sendikası Denetim Kurulu üyeliği yaptı. 1999 yılında Demiryol-İş Sendikası 6. Olağan Genel Kurulunda yapılan seçimlerde Genel Başkanlığa seçildi. 2003 ve 2007’de bu göreve yeniden seçildi. Aralık 2002’de yedekten girdiği TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’nda Genel Eğitim Sekreterliği görevine getirildi.

19. Olağan Genel Kurulda ve 20. Olağan Genel Kurulda da Genel Mali Sekreterlik Görevine yeniden seçildi.

Aralık 2002’de yedekten girdiği TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’nda Genel Eğitim Sekreterliği görevine getirildi. 19, 20 ve 21. Olağan Genel Kurullarda Genel Mali Sekreterlik görevine seçildi.

2 Eylül 2013 tarihinde istifa eden önceki başkan Mustafa Kumlu’nun yerine 3 Eylül 2013 günü Yönetim Kurulu Kararı ile Türk-İş Genel Başkanlığına getirildi.

Ergün Atalay, evli ve üç çocuk babasıdır.

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın