Yargıtay ‘dan mirasçıları ilgilendiren emsal karar! Evlatlıklar mirasçı…

Yargıtay mirasçıları ilgilendiren çok önemli bir karara imza attı. Yargıtay ‘ın verdiği karara göre evlatlıklar mirasçı olabilir mi? İşte emsal kararın detayları

İHA‘nın haberine göre; Yargıtay, evlatlık ve alt soyunun, evlat edinenin yasal mirasçısı olabileceğine; ancak evlat edinenin, evlatlığın mirasçısı olamayacağı gibi, evlat edinenin daha önce ölmesi halinde evlatlığın da evlat edinenin mirasçı olduğu kişilerin mirasçısı olamayacağına hükmetti.

Evlatlıklar mirasçıPin
Evlatlıklar mirasçı olabilir mi?

Evlatlık olan kişilerin miras hakkına yönelik tartışmalara, Yargıtay 14. Hukuk Dairesi emsal nitelikteki kararıyla son noktayı koydu. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin temyiz edilen kararını değerlendiren Yargıtay 14. Hukuk Dairesi, evlatlık ve altsoyunun, evlat edinene kan hısımı gibi mirasçı olacaklarını, evlatlığın kendi ailesindeki mirasçılığı da devam edeceğine dikkat çekti.

Yargıtay’ın kararı: Evlatlıklar mirasçı olabilir mi?

“Evlat edinen ve hısımları, evlatlığa mirasçı olmazlar. 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunun 314/2. maddesine göre evlatlık evlat edinene mirasçı olur. Aynı kanunun 500. maddesi hükmüne göre ise evlatlık ve alt soyu sadece evlat edinen yönünden kan hısımı gibi mirasçı olur. Evlat edinenin kendi miras bırakanlarından daha önce ölmesi halinde evlatlığın evlat edinenin miras bırakanlarına mirasçı olacağına ilişkin yasada bir hüküm bulunmamaktadır.

yargıtayPin
Yargıtay’dan emsal karar

Somut olayda; miras bırakan 18.01.2016 tarihinde, miras bırakanın kardeşininse miras bırakandan önce 08.02.2007 tarihinde vefat ettikleri anlaşılmıştır. Miras bırakanın kardeşinden sonra ölmesi nedeni ile evlatlığının miras bırakanın mirasçısı olması yasadaki düzenleme gereği mümkün değildir. O halde mahkemece, miras bırakanın; mirasçılarının yalnızca Itır ve N. olarak belirlenmesi gerekirken miras bırakanın kendisinden önce ölen kardeşinin evlatlığı K.’nin de mirasçı olarak kabul edilerek mirastan pay verilmesi doğru görülmemiş, bu sebeple hükmün bozulması gerekmiştir.”

Yargıtay Personel Alım İlanı Yeni Adli Yıl ile Beraber İş İlanları da Gelmeye Başladı. Yargıtay 151 Sözleşmeli Personel Duyurusu

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın