Yurtdışı eğitimler için burs veren kurumlar 2022 – 3 yüksek lisans bursu veren kurum

Yurtdışı master yapmak isteyenlerin karşılaştığı önemli sorunlardan birisi de maddiyat. Yüksek lisans (master) yapmak isteyenler için 3 kurumun sağladığı yüksek lisans bursları veren kurumları araştırdık

• Fulbright
• DAAD
• Swedish Institute

Yurt dışında yüksek lisans bursu

1- Fulbright yüksek lisans bursu: Amerika’da yüksek lisans yapmak isteyen kişiler bu burstan faydalanabilir. Burs süresi 2 yıldır ve akademik yıl başına 50.000$’dir. Ayrıca bu burs eğitim ücreti ve masrafları için 1.000$ kitap masrafı ve 350$ yerleşme masrafını da karşılıyor. Bununla da bitmiyor aylık asgari yaşam masrafları, üniversite sağlık sigortası ve gidiş-dönüş uçak biletini kapsamaktadır.

yüksek lisans bursu amerikaPin
Fulbright yüksek lisans bursu

Fulbright yüksek lisans bursuna başvuru yapabilmek için bir lisans programı mezunu olmak veya bir lisans programında ve 3. veya 4. sınıfta olmak (lisans programının uzunluğuna göre programın son 2 yılında olmak) gerekmektedir. Fulbright Yüksek Lisans bursu için 4.00’lük not sistemde en az 3.00 veya 100’lük not sistemde en az 76.66 not ortalaması istenmektedir.

2- DAAD yüksek lisans bursu: Deutscher Akademischer Austauscdiensts olarak bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi Almanya’da yüksek lisans programlarına katılmak isteyenlerin faydalanabileceği bir burs türüdür.

Almanya yüksek lisans bursuPin
DAAD yüksek lisans bursu

Kuruluşun DAAD Türkiye isimli web sitesini inceleyebilir ve bursa başvuru yapabilirsiniz. DAAD ‘ın sunduğu olanaklara bakacak olursak net bir şey söylemek zor. Bu gideceğiniz üniversitenin durumuna göre değişkenlik göstermektedir.

3- Swedish Institute: İsveç Enstitü bursları bu başlıkta inceleyeceğimiz son burs sunan kuruluş. Batı Balkan ülkeleri ve Türk öğrencilerine yöneliktir. Burs İsveç’te yüksek lisans eğitiminizi tam burslu olarak yapmanıza olanak sağlar.

Swedish Institute isveç bursuPin
Swedish Institute

Bursu finanse eden İsveç Dışişleri Bakanlığıdır. İsveç Enstitü Bursu, yaşam giderlerini (10000 SEK, yaklaşık 1000 EUR), seyahat yardımı (5000 SEK yaklaşık 500 EUR), hastalık ve kazalar için sigorta, SI Network for Future Global Leaders (NFGL) üyeliği ve burs sonrası SI Alumni Network üyeliğini kapsamaktadır. Ancak bu burs aile üyeleri için ek yardım ve üniversite kayıt ücretini kapsamamaktadır.

İBB ‘nin üniversite bursunda son gün. Başvurmadıysanız elinizi çabuk tutun

5/5 - (1 vote)
Yorum yapın